Náš příběh

 

 

 

 

Na začátku stálo jedno konečně vyřčené přání: Splnit s v 52 letech svůj sen o vlastní značce. Bylo načase a ze schůzky, která měla přinést milou, ale jednorázovou zakázku, vzniklo pevné pouto dvou spoluzakladatelek. Do dvou dnů daly základ Ilka fashion: Oblečení navrženému a šitému s láskou v jižních Čechách. 

 

První šicí stroj jsem dostala na základní škole.

Někdo se v životě hledá, jiný má od dětství jasno v tom, čím chce být. Jen třeba trvá, než se odhodlá jít do toho naplno. Ilona Šrámková je prototypem druhého příkladu. Ruční práce jako háčkování a vyšívání milovala. Na dětském šicím stroji vytvářela oblečení pro panenky, první halenku ušila v 7. třídě. Následovalo vyučení švadlenou. Škola spadala pod Jitex a tehdy to fungovalo tak, že si vás zaučili a na pár let upsali, přibližuje Ilonka. Tam jsem se seznámila s kamarádkou Evou, tou s vínem, a naše přátelství přežilo dospívání, první lásky i režim.

 

Nadřízení ve mě viděli něco, co jsem sama objevila až roky poté.

Škola mě bavila, a to se odráželo i na mém prospěchu. Dobré známky mi umožnily při práci dodělat nástavbu s maturitou. Jenže jsem se zamilovala a před maturitou opustila školu,směje se Ilonka. Kariéru v Jitexu to neovlivnilo. Dobrých výsledků si všimla mistrová, která mě těsně před revolucí vytáhla od šicího stroje na střihárnu, kde jsem získala zkušenosti s přípravou a řízením výroby, prozrazuje další dějství. Jitexu se po roce 1989 ujal mladý ředitel, který v Ilonce viděl perspektivu. „Povzbuzoval mě, abych se postavila na vlastní nohy,” říká. Přijala však nabídku stát se vedoucí střihárny s 12 švadlenami v Chýnově. 

 

Manžel přes katalog, první firma i dítě 

Firma prodávala katalogy s ženským luxusním spodním prádlem, a jelikož  v 17 letech posbírala nějaké modelingové zkušenosti, dostala Ilonka i tady nabídku focení v katalogu. Je to pracovní odbočka, ale důležitá. Na moje fotky natrefil šéfův kamarád z výšky. Dneska je to můj manžel.” Následovaly kroky, ke kterým to už nějakou dobu spělo. Ilonka stále živila sen o vlastní firmě, a jelikož teď měla zázemí, rozhodla se jít vlastní cestou. S první zaměstnankyní se zaměřily na v té době nedostatkové zboží jako halenky, šaty či bavlněná trička, která ve velkém distribuovaly do skateshopů. 

Narodil se syn, který rozběh podnikání spíš akceleroval, než že by ho zastavil. Neměla jsem mateřskou, měla jsem firmu. Kluk měl kolébku mezi šicími stroji, jeho první hračkou byla špulka od nití,” vzpomíná spolumajitelka Ilka Fashion. Firma se rozrostla do značných rozměrů a měsíčním objemem 4 000 triček. To už živila 12 lidí, mezi nimi Ilončiny spolužačky a kamarádky. Manžel zase zboží rozvážel do obchodů,” doplňuje obrázek rodinné firmy. Další roky se firma stabilizovala, a pak vlivem levné vietnamské konkurence ubírala na výrobě. Narodil se druhý syn a já si spočítala, že mi firma sotva pokryje náklady, a tak jsem poprvé v životě šla na půl roku na mateřskou.” Později vyzkoušela povolání obchodnice i rozjíždět kamarádce firmu na spodní prádlo. Dokonce i rekvalifikaci na kancelářskou práci.

 

„Vše secvaklo, když kamarádka řekla: Já si svůj sen splnila. Teď je řada na tobě.“

Byla zaměstnaná a vyhořelá. Cítila jsem, že bych se chtěla vrátit k původní myšlence tvořit, vyrábět a umožnit lidem se v oblečení cítit skvěle,” popisuje klíčový moment. Dávný sen nezestárl ani o den. Koupila láhev vína a jela ke své dlouholeté kamarádce Evě. „Ta si svou dlouholetou touhu splnila. Od 15 let jsme spolu, přihráváme si práce, vychovaly jsme děti. Před revolucí byla Eva donucená jít s vyznamenáním na švadlenu, ale nevzdala se. Postupně si udělala maturitu, vystudovala pajdák a učí ve školce, což vždycky chtěla. Je šťastná. Tehdy zavelela, že ona si už svůj sen splnila a teď je řada na mě,” přibližuje Ilonka. 

 

 

ilonka_katka_ilka

Do Ilka Fashion dávám všechno. Zkušenosti získané šitím pro známé značky, sebe, radost, preciznost. Je mi 52 let, další byznys rozjíždět nebudu.” 

Zanedlouho poté přišla Ilonce zakázka na úpravu šatů a šití triček, kde vše klaplo do sebe. „Hledala jsem tehdy reprezentativní oblečení, ve kterém bych se cítila dobře, přítel chtěl trička a o Ilonce jsme věděli, že je šikovná,” vstupuje do příběhu podnikatelka Katka Fišerová, spoluzakladatelka Ilky, „jakmile jsme řekli, co potřebujeme, pustila se Ilonka do vyprávěné svého příběhu. Musela ho být plná. Já byla překvapená, zaskočená a nadšená tím, jak je šikovná, pokorná a přitom nevidí potenciál, který má pod rukama.” Po cestě domů byli plní Kačka s přítelem Martinem. „Bavili jsme se, že možná máme kapitál a přitom se mi vnukla myšlenka vybudovat značku společně. Ilonce jsem to hned volala. Chtěla jsem podpořit, aby to vzniklo, a chci Ilka Fashion pomoct tím, co umím.” „Kačka má rozhled a vidí byznysový potenciál. Mně jdou šaty a vztahy,” doplňuje Ilonka. Příběh značky začaly psát v době silné pandemie, kdy Ilonka měsíce seděla sama v ateliéru a šila píle se vyplatila, lockdown se s lockdownem sešel, a v roce 2021 byla připravena celá kolekce. Tu a všechny budoucí najdete tady na e-shopu i v showroomu Ilka Fashion hned u nádraží v Táboře.

 

 

pribeh_dole

Zpět do obchodu